Het volgen van de cursus is één van de maatregelen in het kader van het project Kwaliteitsmeter Veilig Uitgaan. In dit project zetten horecaondernemers, politie, gemeente en bewoners zich gezamenlijk in om de veiligheid te vergroten en de overlast op straat van uitgaanspubliek te verminderen.
Barcode is een landelijk ontwikkelde cursus om de horeca weerbaarder te maken, incidenten te voorkomen en instrumenten te geven hoe om te gaan met drugsgebruik in het uitgaansleven. Het Trimbos-instituut en het NIGZ (Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie) ontwikkelden Barcode, met advies van Koninklijk Horeca Nederland. De horecaondernemers, horecamedewerkers en politie leren in de cursus Barcode hoe ze riskant middelengebruik herkennen, hoe ze combinatiegebruik van middelen (alcohol en drugs) herkennen en hoe ermee om te gaan. Ook horen de deelnemers de laatste trends in drugsgebruik. Om goed op te kunnen treden, is ook deze kennis namelijk nodig. Het gaat om antwoorden op vragen als:
- Wat zijn die drugs precies?
- Hoe ziet riskant gebruik eruit?
- Hoe kan ik risico’s beperken?
- Wat kan ik doen als het mis gaat?
De cursus wordt gegeven door een trainer van Tactus Verslavingszorg. Na afloop van de cursus ontvangen de deelnemers een certificaat.
